pondelok 7. novembra 2016

3. mesiac

Keď som uvažovala, ako by som charakterizovala tento mesiac, uvedomila som si, že mi rýchlo ubehol. Riešili sme kuchyňu i detskú. Robota okolo domu a v záhrade prispeli tiež k tomu, aby čas ubehol rýchlejšie. A už sme sa prehupli do 4. mesiaca
Ale prišla som na to, bol to...

Mesiac otázok, tzv. Otáznikový mesiac

Stále som niečo riešila, kládla si otázky a hľadala odpovede v sebe, na internete, či u mamy.
Či Oli dosť papá, spí, kaká, či je spokojná,... prečo sa deje to či ono.
Nakoniec som si povedala, okej, veď by plakala, ak by niečo bolo a dala by mi to najavo. Raz sme hore a raz dole. A nakoniec ako čerešnička na torte, na konci tretieho mesiaca Oli urobila prevrat.

Rodič mieni, Oli mení.

Ako sme boli zabehnutý v nejakom režime, zrazu bum. Našťastie to trvalo len jeden víkend, keď úplne málo jedla i spala. Položila režim na lopatky. V kočíku pospala málo, užila si dni i noci s nami. Prestriedali sme rôzne činnosti a večer sa hrala v závesnom koši a keď bola unavená, vypli sme mobil a hračky a húpala sa, kým nezaspala. Našťastie noc prebehla podľa zaužívaného režimu.
A keď sme sa nadýchli a znova si povedali, okej, to prejde, bolo potom. Po búrke vyšlo slnko.

Hračky a aktivity v 3. mesiaci

Stále sa Olivke páči Munari mobil. Ale mám skôr pocit, že sleduje ako je to zavesené, ako sa to točí, ako je to priviazané o paličky, ako sú paličky naklonené, že keď zakope nohami a rozpohybuje trocha kôš, že sa pohne aj mobil. Takže nabralo to iný význam.
Druhá aktivita, ktorá ju baví, je cinkanie na rolničky, ktoré sú upevnené na čierno-biele tvary z filcu. Rolničku dokáže aj uchopiť do ruky (obr.2)

Čím bola vnímavejšia, tým sme pridali hračky. Prvou kategóriou sú u nás hrkálky. Máme štyri, od najtichšej po hlučnejšiu.
1. Tichá hrkálka (Billa), výrazný kontrast, základné farby. 2. Ovečka, ktorá má príjemné hladko v tom zelenom ovály. Na zavesenie. Telo príjemný jemný materiál, končatiny šušťavý materiál.
3. Drevená hrkálka, ktorú vyrobil môj otec. 30 ročná hrkálka. Guľatý úchop na koncoch, či tenké telo hrkálky akurát do detskej rúčky (obr 3). 4. Macko, ktorý hrká najhlučnejšie.
Začíname po rade, od tichej po hlučnú či naopak. Sledujem Oli, ako vníma, absorbuje zvuky. Všetky majú tenkú obruč pre ľahké uchopenie. Teda zároveň trénuje úchop. Nedávam nasilu do ruky, je len ponúknutá k ruke, hladím hrkálkou ruku a keď chce, vezme si ju. V 3. mesiaci si ešte neuvedomuje význam hrkálky. Keď hrkám ja, pohybujem s hrkálkou na rôzne smery, pomaly a v kľude, v rovnakom rytme. Tým trénujeme otáčanie hlavy za zvukom, posilňuje krčnú chrbticu a krčné svaly.
5. Na trénovanie úchopu máme i oranžovú rybičku. Je to hryzátko, ktoré Oli v 3. mesiaci nechutí. Vlastne jej nechutí žiadne hryzátko či hračka.
6. Pískalka Žirafa Sofia. Jemný zvuk, príjemný materiál, dlhý a tenký krk na ľahké uchopenie.
7. 30 ročný sloník s výrazným zvukom. Uchopiť sa dá za chobot, či končatiny.
8. Čierno-biele obrázky. Web, kde si môžete stiahnuť takéto obrázky, som vám dala v príspevku Nápady na ČBČ. Oli si ich rada pozerá v ľahu i na brušku (obr. 1)


                           


        

 A tatinko je najlepší. Názorne ukazuje Olivke, ako sa leží na brušku
V pozadí vankúšik so slimákmi. Opäť kontrast ČBČ, veľmi obľúbený na pozeranie.




Veľa zábavy pri hrách a želáme aj Vám, aby vám búrky trvali krátko a vždy po nich vyšlo slniečko.

Oli, mamina a tatino








Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára